"Letnie Impresje Muzyczne" w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie
Pragnę podzielić się z Państwem wrażeniami z koncertu zatytułowanego „Letnie Impresje Muzyczne”, który odbył się 15 czerwca 2026 roku w Filharmonii Podkarpackiej, w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.
Wspomnę tylko, że to już 73 lata istnienia tej szkoły, o której można powiedzieć, że jest „kuźnią talentów”, bo wychowankowie szkoły na przestrzeni lat odegrali i odgrywają znaczącą rolę w świecie muzyki polskiej i międzynarodowej, zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.
Jak wspomniała w swoim wystąpieniu pani Monika Welc, dyrektorka szkoły: „Odbyło się w tym roku 6 Audycji Muzycznych dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz kandydatów do szkoły.
Od lat uczniowie szkoły bardzo często koncertują występując na scenie szkolnej, ale także poza szkołą, na scenach Rzeszowa podczas różnych wydarzeń i uroczystości.
Uczniowie licznie też uczestniczą w konkursach i festiwalach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. W mijającym roku zostali laureatami wielu konkursów różnej rangi: regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. W tym roku jest to 130. uczestników, a liczba ta nie jest jeszcze ciągle zamknięta. Na uwagę zasługują także konkursy wiedzy teoretycznej. W tym roku uczennica klasy dyplomowej wygrała 50. Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Muzycznej.
Za swe osiągnięcia uczniowie są honorowani nagrodami, ale także otrzymują stypendia. W tym roku łącznie otrzymało je 55 uczniów. Są to stypendia: Primus Interpares - Miasta Rzeszowa (30), Nie Zagubić Talentu – Marszałka Województwa (3), Fundacji im. Cz. Prejsnara (10), Program Funduszu Zdolni, oraz Stypendium Prezydenta Miasta Rzeszowa za Twórczość Artystyczną – w 3 kategoriach (11). Te imponujące wyniki nie byłyby możliwe bez talentu, wytężonej pracy uczniów oraz nauczycieli i bez zaangażowania rodziców.
W szkole odbyły się konkursy i imprezy muzyczne, którym partnerujemy: „Rzeszowska Jesień Muzyczna” przy współpracy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów, Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Barbary Kostrzewskiej, organizowany przy współpracy Fundacji Szkolnictwa Muzycznego oraz Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego , który odbył się po raz pierwszy.”.
Z pewnością nie udało mi się zanotować wszystkich działań i osiągnięć wymienionych przez panią dyrektor Monikę Welc, ale z pewnością przełożyły się one na ilość występujących osób podczas koncertu w Filharmonii Podkarpackiej, bo w sumie oklaskiwaliśmy ponad 150. osób.
Sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej wypełniona była publicznością. Dopisali zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele Urzędu i Rady Miasta Rzeszowa, związków zawodowych, dyrektorzy rzeszowskich przedszkoli i szkół, fundacji wspierających ZSM Nr 1, byli uczniowie szkoły oraz ich rodzice i dziadkowie uczniów.
Koncert prowadzili Aleksandra Pyrcz-Prucnal i Radosław Michałek.
Część I koncertu wypełniły występy solistów i zespołów kameralnych, a ramy stanowiły popisy wydziału rytmiki, a dokładnie przygotowane pod kierunkiem pani Barbary Kotwasińskiej prace dyplomowe Carmen Bury i Jolanty Kątek w wykonaniu uczennic z klas III, IV i V PSM II st.
Piękne prezentacje bardzo się publiczności spodobały.
Występujący soliści, to laureaci konkursów i wyróżniający się uczniowie, a usłyszeliśmy kolejno:
- Fryderyka Chopina - Polonez cis-moll, op. 26 nr 1 w wykonaniu Adama Środonia z klasy 4 OSM I st. , który obecnie pracuje pod kierunkiem Marianny Humetskiej .
- Giovanniego Bottessiniego – Elegię nr 1, którą wykonał uczeń kl. 7 I st Franciszek Szczygiel, kształci się pod kierunkiem pana Mirosława Jaskota .
- Trio Gitarowe pracujące pod kierunkiem pana Stanisława Partyki, w składzie: Gabriela Fryc, Alicja Porada, Magdalena Kocór, wykonało Introdukcję i Fandango Luigiego Boccheriniego.
- Arię Musetty „Quando m’en vo…” z opery „La Bohéme” Giacomo Pucciniego wykonała Sofia Popadyn , z klasy śpiewu Jadwigi Kot-Ochał, a towarzyszył jej pianista Paweł Węgrzyn.
- Scherzo cis-moll Viktora Dikusarowa wykonała na akordeonie Oliwia Jasińska, tegoroczna absolwentka z klasy prof. Pawła Palucha.
- „Czardasza Silvy” z operetki „Księżniczka Czardasza” Imre Kalmáná z towarzyszeniem pianistki Ewy Orawskiej wykonała Kinga Jurasz, która w tym roku zakończyła naukę w klasie śpiewu solowego pani Dominiki Celińskiej-Głogowskiej.
- Pasją Emilii Dąbrowskiej z klasy V PSM II stopnia jest taniec. Podczas koncertu popisała się swoimi umiejętnościami prezentując układ taneczny do muzyki Maxa Richtera, przygotowany pod kierunkiem pani Beaty Brzozowskiej.
- Monika Stanisz z klasy 3 PSM II stopnia, która jest uczennicą pani profesor Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej, wykonała Impromtu cis-moll op. 66 Fryderyka Chopina.
- Alicja Jabłońska, tegoroczna absolwentka w klasie skrzypiec pani Roksany Kwaśnikowskiej-Stankiewicz, popisała się wykonując z towarzyszeniem pianistki Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej części I i II Sonaty G-dur Maurice’a Ravela. Dodam tylko, że ta utalentowana młoda skrzypaczka ma na swoim koncie laury z ponad 70 konkursów skrzypcowych – ogólnopolskich i międzynarodowych.
W drugiej części koncertu „Letnie impresje muzyczne” występowały liczne zespoły działające w mijającym roku szkolnym w ZSM Nr. 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.
- Koncert rozpoczęła orkiestra szkolna II stopnia, przygotowana przez pana Roberta Naściszewskiego. W jej wykonaniu zabrzmiały III i IV część słynnej serenady „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W części III przy pulpicie dyrygenckim stanął nasz uczeń uczeń Franz Ziółkowski a część finałową poprowadził maestro Naściszewski.
- Kwartet saksofonowy przygotowany przez pana Pawła Kopca, który tworzą: Emilia Rębisz, Krzysztof Kołodziej, Maciej Gunia, Kinga Wrona , wykonał Heinera Wibernyego – „Ulla in Africa”
- Orkiestra OSM I stopnia pod kierunkiem pana Janusz Kapiasa, którą tworzą uczniowie od 4 do 7 szkoły podstawowej, wykonała dwa znane utwory: Franka Sinatry „New York, New York” i Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”. W drugim utworze orkiestra została zasilona nauczycielami, a partie solowe wykonali: na trąbce pan Tomasz Rzepka, a wokalne Maciej Gunia, który na co dzień jest uczniem klasy saksofonu.Andrzeja Mozgały
- Wystąpił także Chór OSM I stopnia pod dyrekcją pani Anny Charchut, który wykonał „Kanon swing” Rieks’a Veenker’a .
- W wykonaniu Zespołu kameralnego przygotowanego przez pana Wojciecha Wiązownickiego wysłuchaliśmy kompozycji Hansa Zimmera „Lost but Won” w opracowaniu Andrzeja Mozgały.
- Chór OSM II stopnia pod kierunkiem pani Małgorzaty Walkiewicz wykonał „Bolero Sevilliana” w opracowaniu Marcina Puto, z partią solową Dominiki Celińskiej-Głogowskiej.
- Wystąpił także Big-Band pod kierunkiem pana Tomasza Rzepki, a słuchaliśmy utworów, które pokazały, jak różnorodny potrafi być big-band – od ponadczasowego przeboju „Can't Take My Eyes Off You”, przez pełne optymizmu „Feels So Good”, aż po kultowe „Billie Jean” Michaela Jacksona.
- Zaprezentowały się także połączone zespoły klas perkusji OSM I i II stopnia, oraz PSM II stopnia prowadzone przez pana Norberta Budę, panią Ewę Łuczyńską i pana Cezarego Prajsnara, a zabrzmiało skomponowane przez Alana Menkena „Under The Sea” z filmu „Mała Syrenka” .
- Na finał w wykonaniu połączonych zespołów złożonych z uczniów i nauczycieli, zabrzmiała „Bohemian Rhapsody” ballada rockowa brytyjskiego zespołu Queen autorstwa Freddiego Mercury’ego, która już ponad pół wieku zachwyca słuchaczy na całym świecie. Łącząc elementy różnych gatunków udowadnia, że w muzyce nie ma granic.
Wymieniając bardzo bogaty program koncertu „Letnie impresje muzyczne”, cytując fragment wystąpienia pani Moniki Welc, dyrektorki ZSM nr 1 w Rzeszowie, pragnęłam podkreślić , że szkoła ta jest prawdziwą „kuźnią talentów”. Uczniowie, którzy kończą OSM II stopnia i PSM II stopnia i występowali w tym koncercie, są już przygotowanymi do wykonywania zawodu muzykami, a także z powodzeniem mogą ubiegać się o przyjęcie do akademii muzycznych. Młodsi, ucząc się nadal u bardzo dobrych pedagogów, z pewnością będą nadal się rozwijać i z powodzeniem stawać w szranki konkursowe.
Z wielką radością chcę podkreślić, że uczniowie tej szkoły od najmłodszych lat grają w orkiestrach, zespołach kameralnych, śpiewają w chórach i zespołach wokalnych. To bardzo ważny nurt w kształceniu muzyków. Miejmy nadzieję, że w następnych latach uczniowie tej szkoły nadal będą mogli grać w zespołach i dzielić się radością płynącą ze wspólnego muzykowania.
Zofia Stopińska



