Wydrukuj tę stronę
Przyjechali, zagrali, zwyciężyli – II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej rozstrzygnięty!

Przyjechali, zagrali, zwyciężyli – II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej rozstrzygnięty!

Rzeszów, 17.09.2021

Carter Johnson, młody i utalentowany kanadyjski pianista wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w kategorii pianistycznej, zaś w kategorii zespołów kameralnych bezapelacyjne zwycięstwo odniósł duet fortepianowy Książek Piano Duo, w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek. Uroczysta gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się 18 września o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

- Wszystko, co grałem, sprawiło mi ogromną radość – mówił jeszcze podczas przesłuchań konkursowych Carter Johnson. – Poświęciłem dużo czasu, by odnaleźć i przygotować utwory, które naprawdę mi się podobają. Jestem szczęśliwy, że mogłem w końcu wykonać je przed publicznością.

Carter Johnson jest absolwentem Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie z pianistyki i pedagogiki fortepianowej. Naukę kontynuował w Julliard School of Music w Nowym Yorku, gdzie obecnie kończy studia magisterskie i już planuje kontynuację nauki na Uniwersytecie Yale w New Haven. Jest także absolwentem studiów aktorskich w Trinity College w Londynie.

– Daliśmy z siebie wszystko – mówili po swoich występach Agnieszka i Krzysztof Książkowie. – Udało nam się wejść w atmosferę koncertową. Jak się myśli cały czas, że to jest konkurs, gra się zdecydowanie ciężej. A gdy traktuje się występ jak koncert, to staje się on prawdziwą przyjemnością.

Książek Piano Duo to zespół, który powstał w 2012 roku. Agnieszka Zahaczewska-Książek ukończyła Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Krzysztof Książek jest zaś adeptem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Drugą nagrodę w kategorii pianistycznej zdobył Ivan Shemchuk, reprezentant Ukrainy, laureat I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w 2019 roku, w zespołach kameralnych zaś warszawski kwintet dęty Kwintofonia. Laureatami III nagrody zostali: pianista Michał Karol Szymanowski oraz duet skrzypcowo-fortepianowy Aleksandra Kuls i Marcin Koziak.

Wyróżnienia przyznano pianistom: Ruslanowi Kazakovowi (Rosja), Adamowi Mikołajowi Goździewskiemu, Krzysztofowi Kozłowskiemu oraz kameralistom: Popko / Thieu-Quang, Dobrowolski / Słapiński Duo oraz Trio Legend.

Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki przypadła Carterowi Johnsonowi, za najlepsze wykonanie utworu Władysława Żeleńskiego – Jakubowi Cetnarowskiemu, zaś utworu Henryka Pachulskiego – Ivanowi Shemchukowi.

Jury łącznie przyznało także 38 nagród pozaregulaminowych, w przeważającej większości w postaci koncertów specjalnych w wiodących salach filharmonicznych i na festiwalach w Polsce oraz za granicą. Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano m. in. nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kameralnego Miłosza Magina, ufundowaną przez córkę kompozytora, Margot Magin, jak również nagrodę w wysokości tysiąca euro w każdej kategorii wykonawczej, którą przyznała kapituła dziennikarska.

Laureaci wystąpią podczas galowego koncertu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego i Tomasza Chmiela. Koncert można oglądać na żywo na kanale You Tube Narodowego Instytutu Muzyki Polskiej. Koncert Laureatów zostanie powtórzony 20 września o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

– Druga edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej przyniosła nam to na co tak długo i w niepewności czekaliśmy w czasie pandemii – kontakt na żywo z muzyką, z publicznością i ze wspaniałymi artystami – podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Jesteśmy wdzięczni profesorowi Piotrowi Glińskiemu, że kierowane przez niego Ministerstwo konsekwentnie wspiera nas w misji odkrywania i promowania muzyki polskiej. Nasi zwycięzcy ruszają w świat, a wraz z nimi utwory Moszkowskiego, Zarębskiego, Palestra czy Magina. A my rozpoczynamy przygotowania do kolejnej edycji, w międzyczasie zapraszając warszawską publiczność na poniedziałkowy wieczór do Filharmonii Narodowej, gdzie będzie można jeszcze raz na żywo posłuchać tegorocznych laureatów.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem wydarzenia jest Marszałek województwa podkarpackiego. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

Partnerami konkursu są: Yamaha, Centrum Medyczne MEDYK, ZAIKS, STOART, Pianist, Ruch Muzyczny. Specjalne podziękowania za wsparcie organizacyjne: Uniwersytet Rzeszowski.

Patronami medialnymi są: TVP Kultura, PAP, culture.pl, polmic.pl.

 LINKI:

https://youtu.be/pSZcuzFEvhM transmisja on-line koncertu rzeszowskiego

https://www.bilety24.pl/koncert/388-koncert-laureatow-mkmp-20-09-2021-g-19-67458?id=347925 bilety na koncert warszawski

/inf. NIMT/

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net