Wydrukuj tę stronę
Koncert kolęd w Łańcuckiej Farze
Połączone chóry „Gaudete” z parafii p.w. Św. Michała Archanioła i Chór Łańcuckiej Fary pod dyrekcją Dariusza Kosaka. Fot. Adam Kunysz

Koncert kolęd w Łańcuckiej Farze

W okresie Świąt Bożego Narodzenia, oraz w styczniu każdego roku odbywa się wiele koncertów kolęd i pastorałek. 6 stycznia br. kolędy i pastorałki rozbrzmiewały w Kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa w Łańcucie (Fara), w wykonaniu dwóch chórów parafialnych działających w tym mieście – Chóru „Gaudete” z Parafii p.w. Św. Michała Archanioła i Chóru Łańcuckiej Fary. Najpierw bardzo pięknie kolędowali goście – czyli Chór „Gaudete” z Parafii p.w. Św. Michała Archanioła pod kierownictwem Dariusza Kosaka.

To zespół działający od niedawna, ale już bardzo dobrze śpiewający i mający na swym koncie koncerty i sukcesy konkursowe. W drugiej części koncertu wystąpił Chór Łańcuckiej Fary pod dyrekcją Michała Horodeckiego, a w kilku kolędach towarzyszył zespołowi organista Jan Szydło. Chór Łańcuckiej Fary prowadzony z wielkim powodzeniem przez panów Jana Szydło i Michała Horodeckiego został reaktywowany we wrześniu 2002 roku i pracując wytrwale, z każdym rokiem powiększał swój repertuar, dzięki czemu aktualnie w programie znajdują się utwory różnych epok – od renesansu po współczesne. Śpiewają w nim miłośnicy śpiewu od szkoły podstawowej po osoby czynne zawodowo. Chór prowadzi ożywioną działalność koncertową i bierze udział w różnych festiwalach zdobywając liczne nagrody, z których wymienię tylko kilka:
- I miejsce w XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2009 roku,
- I miejsce i Złota strune w XII Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach o 2010 roku,
- I miejsce w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach w 2011 roku,
- I miejsce z XXI Myślenickim Festiwali Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” w 2012 roku,
- I miejsce w kategorii chórów mieszanych z XVII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, oraz nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta festiwalu w 2013 r.
- Grand Prix w IX Podkarpackim Przeglądzie Chórów Pieśni Pasyjne w Radymnie w 2015 roku.
6 stycznia w programie koncertu w swojej parafii, Chór Łańcuckiej Fary wykonał kilka bardzo znanych kolęd i pastorałek, ale znalazły się także nowe kolędy współczesnych twórców.
Na zakończenie koncertu bardzo pięknie zabrzmiały połączone chóry pod batutą Dariusza Kosaka z towarzyszeniem organów na których grał pan Jan Szydło. Bardzo interesująco opowiadał o utworach i o wykonawcach prowadzący koncert pan Krzysztof Szczepaniak.
Wypełniająca łańcucką Farę publiczność słuchała w skupieniu i nagradzała wykonawców gromkimi brawami, a długa owacja po zakończeniu koncertu była najlepszym dowodem na to, że występ bardzo się podobał.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net