Wydrukuj tę stronę
INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2021/ 2022
Massimiliano Caldi - dyrygent fot. Peter Banasik,/ Sinfonia Iuventus

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2021/ 2022

8 października 2021 r. , piątek, godz. 19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
Massimiliano Caldi– dyrygent
Edyta Piasecka – sopran
Sławomir Naborczyk – tenor

W programie:
W. A. Mozart – Uwertura do opery „Cosi fan tutte”
aria z recitativem Fiordiligi Come scoglio z opery „Cosi fan tutte”

F. Cilea - Lament Federica z opery „L'Arlesiana”
G. Verdi - Uwertura do opery ”Vespri Siciliani”
bolero Eleny Mercè dillette amiche z opery ”Vespri Siciliani”
aria Alfreda Lunge da lei z opery „Traviata“
duet Gildy i Księcia E il sol dell'anima z opery „Rigoletto”

K. Kurpiński – Uwertura do opery „Dwie chatki“
W. Żeleński - aria Janka Gdy ślub weźmiesz z opery „Janek”

Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny zapowiada się niezwykle ciekawie - na melomanów czekają bowiem utwory pochodzące z kart najcenniejszych partytur mistrzów opery. Na scenie pojawią się znakomici soliści – śpiewacy, którzy wykonają arie i duety, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, która pełnię swojego brzmienia zaprezentuje w błyskotliwych uwerturach. Artystyczne przeżycia gwarantować będą takie perły muzyki jak brawurowa Uwertura oraz aria z opery Mozarta „Cosi fan tutte”, Uwertura Verdiego do opery „Nieszpory sycylijskie”, pochodzące z tego samego dzieła popisowe bolero Eleny, czy wzruszające arie i duety z „Traviaty”. Nie zabraknie także muzyki polskich twórców opery – Kurpińskiego i Żeleńskiego. Zabrzmi m.in. zachwycająca Uwertura do zaginionej opery Kurpińskiego „Dwie chatki”, której premiera miała miejsce dokładnie 210 lat temu w Warszawie oraz utrzymane w romantycznym duchu fragmenty z opery "Janek" Władysława Żeleńskiego. /tekst: Biuro Koncertowe/

EDYTA PIASECKA

Dramatyczny sopran koloraturowy. Jedna znajbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskichartystek sceny operowej. Solistka Opery Narodowej w Warszawie. Występuje nanajwiększych scenach operowych w Polsce i zagranicą. Jest absolwentką Akademii Muzycznej wKrakowie. Podczas studiów zadebiutowała wOperze Krakowskiej partią Królowej Nocy wCzarodziejskim flecie Mozarta pod dyr.K.Bumanna. Pięć lat później rolę tę prezentowaław Holandii w koprodukcji z Teatrem Wielkim z Budapesztu. Odtwórczyni tytułowej roli w nagrodzonej nagrodą Internetional Opera Awardsw kategorii Rediscovered Work operze "GOPLANA" Żeleńskiego (Warsaw National Theatre). Laureatka prestiżowych konkursow i plebiscytów: I miejsce na Kursie Mistrzowskim dla Śpiewaków Operowych organizowanym w przez prof.Ryszarda Karczykowskiego (1997), Nagroda specjalna dla najlepszego głosu żeńskiego i udziałw koncertach z cyklu Promocja Polskich Talentóww Austrii (koncerty w Eisenstadt i Baden 1998 rok),nominacja do Paszportu „Polityki” w kategorii„Muzyka poważna” (2004 rok), Nagroda im. A.Hiolskiego za Debiut operowy w Teatrze Wielkim (2008), Nagroda „Gwiazda wokalistyki” na 47.Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. Sacrum Profanum w Krakowie, Internachionale Orgel Woche Musica Sacra w Norymberdze, Festival dellenazioni w Citta di Castello we Włoszech, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal Viva il canto w Cieszynie, Festiwal Letni Operowy w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Mielcu, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Festiwal Viva! Canaletto w Warszawie – Opera Narodowa, 6 Festiwal im. J. Waldorffa w Radziejowicach, Festiwal Letni w Muzeum Karola Szymanowskiego, willa „Atma” w Zakopanem, Festiwal Kompozytorów Polskich,Festiwal Sopot Classic w Operze Leśnej (Gala muzyki francuskiej). Wystąpiła także na:Festiwal Gloria (Białystok 2018), Festiwal Muzyki Polskiej w Bielsko-Białej (dyr. M.Wroniszewski).Występowała w Belgii, Holandii, USA, Danii i Kuwejcie.

                                                                                      

Edyta Piasecka dobre

 

SŁAWOMIR NABORCZYK

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dra hab. M. Moździerza i mgra T. Szlenkiera. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów u N. Shicoffa, E. Pessena, M. Rexrotha, Izabelii Kłosińskiej, H. Łazarskiej, K. Rymarczyk, A. Kruszewskiego, L. Świdzińskiego, M. Robavsa oraz T. Koniecznego. Debiutował w 2011 r. rolą Basilia w „Weselu Figara” W.A. Mozarta podczas Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Na tej scenie kreował także postaci Kowala w „Krótkim życiu” M. de Falli i tytułowego „Studenta żebraka” K. Millöckera. Laureat 22 Wielkiego Turnieju Tenorów w Operze na Zamku w Szczecinie Gran Proc VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (I nagroda i dwie specjalne), Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krakowie (III nagroda, 2016), III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. K. Jamróz w Busku-Zdroju (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach (nagroda specjalna, 2017) czy XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy” w Warszawie (II nagroda, 2017). Absolwent Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Występuje w Operze Śląskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Współpracuje z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva (koncerty m.in. w Bremen, Lilienthal i Schwerin). W 2017 r. śpiewał partię Abdalla w koncertowym wykonaniu „Nabucca” G. Verdiego w Bremen. Współpracował z takimi dyrygentami, jak M.J. Błaszczyk, V. Kiradjiev, M. Figas, P. Wajrak, P. Sułkowski, S. Chrzanowski, M. Kluczyńska, A. Nagórka, Z. Rychert, W. Kunc, J. Wołosiuk, G. Chmura, M.M. Sompoliński czy M. Klauza.

Sławomir Naborczyk dobre

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net