Wydrukuj tę stronę
Pod batutą Davida Runtza
David Runtz - dyrygent fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Pod batutą Davida Runtza

AB 23 lutego 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
DAVID RUNTZ - dyrygent
SZYMON NAŚCISZEWSKI - skrzypce

W programie:
S. Moniuszko – Mazur z I aktu opery„Halka”
P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
P. Czajkowski – V Symfonia e – moll op. 64

Po zamaszystym Mazurze z opery „Halka” Moniuszki zabrzmi muzyka Czajkowskiego - jednego z największy rosyjskich kompozytorów, który zasłynął głównie jako twórca baletów, oper i symfonii. „Niewykonalne monstrum”- taka opinia przylgnęła początkowo do jego Koncertu skrzypcowego (1875). Dziś utwór ten należy do „żelaznego repertuaru” koncertujących skrzypków, a publiczność zachwyca się potoczystą melodyjnością utworu, rosyjską ludową nutą i tanecznymi rytmicznymi. Kilkanaście lat później, będąc u szczytu sławy Czajkowski skomponował V Symfonię (1888). Był to czas zwątpienia kompozytora we własne siły twórcze o czym świadczy fragment listu pisanego w tym czasie: „Sława – jakież przeciwieństwa zawiera to słowo. Raz pragnę jej, dążę do niej, to znowu nienawidzę jej. Jakiś tragizm tkwi w tym dążeniu do sławy i w tej odrazie do niej. Jak motyl wpadam w ogień i opalam sobie skrzydła...”

DAWID RUNTZ
Od grudnia 2017 roku piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. W 2016 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Maestro Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Maestro Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie "Riccardo Muti Italian Opera Academy” w Rawennie, prowadzonej przez wybitnego, światowej sławy dyrygenta Maestro Riccardo Mutiego.
W 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. W 2013 roku został laureatem II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrody specjalnej. W 2014 roku reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze.
Oprócz osiągnięć dyrygenckich Dawid Runtz odnosił sukcesy kompozytorskie. Zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytów „Euritmia” we Włoszech.
W roku 2015 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, a także stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W latach 2008-2015 uzyskał stypendium Starosty Powiatu Wejherowskiego. Za osiągnięcia naukowe był wielokrotnym stypendystą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto otrzymał dwukrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017).
Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w charakterze dyrygenta-asystenta przy produkcjach dzieł operowych.
W 2017 roku będąc stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego był asystentem Maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej. W 2017 roku Dawid Runtz ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Maestro Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W lipcu zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo, na zaproszenie dyrektora artystycznego festiwalu, wybitnego rosyjskiego dyrygenta Maestro Valery’a Giergiev’a. W marcu wystąpi na 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej. Artysta otrzymał zaproszenie na festiwal Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sierpniu 2018 roku będzie zdobywał szlify pod okiem światowej klasy dyrygentów oraz orkiestry Boston Symphony Orchestra.
Dawid Runtz jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net