Wydrukuj tę stronę
24. Mielecki Festiwal Muzyczny - Martin Völlinger - The Latin Jazz Mass

24. Mielecki Festiwal Muzyczny - Martin Völlinger - The Latin Jazz Mass

Wydarzenie towarzyszące
24. Mielecki Festiwal Muzyczny

Martin Völlinger - The Latin Jazz Mass

Chór Mieszany – Chór ZNP i SCK „Akord”
Mateusz OZGA – fortepian
Krzysztof MYSONA – kontrabas
Karol BIK – perkusja
Piotr GRUSZECKI – saksofon
Grzegorz OLIWA – dyrygent

17 września 2021, godz. 19.30
Kościół pw. MBNP, wstęp wolny

The Latin Jazz Mass

The Latin Jazz Mass to eklektyczne dzieło, które poprzez swoje rytmy łączy wiele kultur i nurtów muzycznych. Podczas koncertu publiczność przeniesie się między innymi na Kubę i Karaiby. Różne style, które tworzą mszę jazzową, od salsy, rumby czy tanga aż po popowe ballady i funk sprawiają, że każda z części tej wyjątkowej mszy jest niepowtarzalna. Połączenie chóru, który jest kojarzony głównie z muzyką sakralną, instrumentów jazzowych, które nadają muzyce charakterystycznego „feelingu” i kubańsko-brazylijskich rytmów i które porywają publiczność do tańca, tworzą mieszankę, której nie sposób się oprzeć. Chwytliwe melodie, wyrafinowana harmonia zarówno w partiach chóralnych jak i kompozycji instrumentalnej oraz bogactwo formy to czynniki które sprawią, że to jest to dzieło, które pokocha publiczność w każdym wieku. Chórowi towarzyszyć będą instrumentaliści: Mateusza Ozga, Piotr Gruszecki, Karol Bik oraz Krzysztof Mysona.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK “AKORD

Chór Nauczycielski „Akord” powstał jako chór mieszany w 1969 roku. Jest laureatem wielu festiwali chóralnych, m.in. w Rzeszowie, Łodzi, Lublinie, Będzinie oraz Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Na swoim koncie ma występy nie tylko w kraju, ale również za granicą: na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie, w Austrii, Niemczech, Czechach, we Francji. Brał udział w wielu projektach muzycznych w Mielcu, Tarnowie, Dębicy, jak również za granicą, w tym w Norymberdze, wykonując Symfonię Europejską Volkmara Studtruckera z towarzyszeniem Norymberskiej Orkiestry Symfonicznej. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu wraz z Krakowską i Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” oraz „Requiem
d-moll” W. A. Mozarta. W swojej historii Chór koncertował ze znanymi osobami czy zespołami, takimi jak: Marek Bałata, Skaldowie, Jarosław Drzewiecki z Lwowską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Chór „Akord” na swoim koncie ma 3 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Rok Jubileuszowy 2019 zespół świętował owocnie i aktywnie.

Najważniejsze wydarzenia muzyczne, w których brał udział to: autorski koncert dla Kory „Kolbuszowski Spleen”, Kantata „CARMINA BURANA” Carla Orffa z okazji zakończenia XXII Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Oratorium „Kazimierz Pułaski” Włodzimierza Korcza obok artystów takich jak: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny i Grzegorz Wilk. W 2021 chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej „Razem w XXI wieku” w Bułgarii, gdzie zdobył 2 miejsce w kategorii chórów mieszanych.
Dyrygentem chóru przez wiele lat był Paweł Lis. Od października 2018 r. chór prowadzi Grzegorz Oliwa.

Grzegorz Oliwa

jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1997 r.) W roku 2008 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury, a w roku 2014 nadany mu został przez Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 1998 roku jest pracownikiem naukowym na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie. Od 2005 roku pełni funkcję prezesa PZChiO oddział w Rzeszowie oraz jest kuratorem Akademii Chóralnej działającej przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
W latach 1990 – 2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Grzegorz Oliwa jest założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, Podkarpackiego Chóru Męskiego, a od października 2018 roku również dyrygentem Chóru Nauczycielskiego „Akord” ZNP i SCK w Mielcu. Koncertował z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie: Muzykalia łańcuckie oraz Muzykalia łańcuckie – koncerty.

Karol BIK

perkusista, muzyk i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie perkusji. Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Mielcu. Członek mieleckich formacji muzycznych, m.in.: Big Mielec Band i Mielecka Orkiestra Symfoniczna.

Mateusz OZGA

student Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego. Aktywnie koncertuje z różnymi składami w Polsce. Na mieleckiej scenie muzycznej można go usłyszeć w Big Mielec Band czy NKD quartet.

Piotr GRUSZECKI

saksofonista i pedagog, który potrafi wykorzystywać klasyczne oraz lżejsze formy wyrazu muzycznego, takie jak jazz lub muzyka popularna. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie saksofonu. Na stałe współpracuje z Big Mielec Band działającym przy SCK w Mielcu. Prowadzi klasę saksofonu w Szkole Muzycznej w Brzesku oraz Radomyślu Wielkim.

Krzysztof MYSONA

gitarzysta basowy, kontrabasista. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale jazzu. Udziela się w wielu zespołach grających różnorodne gatunki muzyczne. Równocześnie komponuje autorską muzykę.
© Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net