Wydrukuj tę stronę
Laureatki I nagrody Artem Cameralem Promovere Mielec 2017
Adrianna Mętel - flet i NenGyi Chen (Chiny) - organy i wręczająca nagrodę pani Monika Szczodry, sekretarz UM w Mielcu fot. Foto Lab Mielec

Laureatki I nagrody Artem Cameralem Promovere Mielec 2017

Po raz drugi Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zorganizowało Konkurs Muzyki Organowej i Organowo – Kameralnej „Artem Cameralem Promovere”. Przesłuchania konkursowe odbyły się 5 i 6 lipca 2017r. na organach firmy EULE w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. W konkursie mogli uczestniczyć organiści i instrumentaliści urodzeni po 31 grudnia 1986 roku będący obywatelami polskimi oraz obywatelami innych państw, którzy są lub byli studentami polskich uczelni muzycznych a także nie są laureatami pierwszej nagrody poprzedniej edycji konkursu.
Konkurs kierowany jest do organistów i zespołów kameralnych - instrumentalnych i wokalno –instrumentalnych ( duetów, triów, kwartetów i kwintetów), których integralną częścią są organy.
Przesłuchania konkursowe były otwarte dla publiczności, a występy konkursowe oceniało jury w składzie: prof. Konstanty Andrzej Kulka (Warszawa), prof. Andrzej Mleczko (Kraków), prof. Roman Perucki (Gdańsk), prof. Władysław Szymański (Katowice) i dr hab. Wacław Golonka, dyrektor konkursu ( Kraków). Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród odbyło się 6 lipca o 18.00 w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK w Mielcu.
Laureatkami pierwszej nagrody zostały NenGyi Chen (Chiny) – organy i Adrianna Mętel – flet, które są studentkami Akademii Muzycznej w Krakowie. NenGyi Chen otrzymała także wyróżnienie dla organisty za najlepszą interpretację utworu organowego. Z laureatkami rozmawiałam 6 lipca późnym wieczorem, już po koncercie w wykonaniu Jurorów Konkursu.

Zofia Stopińska : Gratuluję Wam serdecznie zwycięstwa. Czy liczyłyście na nagrodę startując w Konkursie?

Adrianna Mętel : Bardzo dziękujemy za gratulacje. Decydując się na udział w konkursie nie myślałyśmy wcale o nagrodach. Miałyśmy po prosty ochotę zagrać, sprawdzić swoje umiejętności i zagrać wspólny koncert, bo regulamin wymagał przygotowani 40-minutowego programu, a my bardzo lubimy występować – jest to nasza pasja.

NenGyi Chen : Bardzo się cieszymy z nagrody i z faktu, że wygrały ten konkurs kobiety. W Chinach organy nie są tak znane jak w Polsce, ale zainteresowanie tym instrumentem stale rośnie i sądzę, że za 5 lat organy będą jednym z najbardziej popularnych instrumentów. Ja jestem zafascynowana organami.

Zofia Stopińska : Kiedy Pani zaczęła grać na organach?

NengYi Chen : Gram na organach od trzech lat. Nieco dłużej gram na klawesynie, a wcześniej uczyłam się grać na fortepianie. Studiuję w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów dr hab. Wacława Golonki. Jest bardzo dobrym nauczycielem, ale też bardzo wymagającym i dlatego jego studenci szybko robią postępy. Bardzo chciałam studiować w klasie pana Wacława Golonki, bo uważam go za jednego z najlepszych organistów.

Zofia Stopińska : Ćwiczy Pani z pewnością codziennie. Jak długo?

NengYi Chen : Codziennie co najmniej 5 godzin ćwiczę na organach i cztery godziny na klawesynie, bo także studiuję jeszcze grę na tym instrumencie. Prawie cały dzień zajmuje mi muzyka, ale muzyka to moja wielka pasja.

Zofia Stopińska: Powiedzcie jeszcze o Konkursie i pobycie w Mielcu.

NengYi Chen : Czujemy się wspaniale. Organizatorzy bardzo o nas dbali i było nam bardzo dobrze i wygodnie.

Adrianna Mętel : Czułyśmy się naprawdę bardzo dobrze, a organizacja była dla nas naprawdę perfekcyjna. Chcemy podziękować organizatorom, że tak wspaniale się nami opiekowali. Jesteśmy zachwycone.

Zofia Stopińska : NengYi Chen mówiła, że studiując na organach i klawesynie , spędza przy tych instrumentach większość dnia. Flet jest także wymagającym instrumentem.

Adrianna Mętel : Tak, trzeba się z nim zaprzyjaźnić i zrozumieć go, bo to bardzo ułatwia postępy w grze. Wybrałam flet, bo według mnie to najpiękniejszy instrument.

Zofia Stopińska : Słuchając Waszej gry podczas konkursu, byłam zachwycona współbrzmieniem fletu i organów. Pomyślałam, że chyba bardzo dobrze się rozumiecie.

Adrianna Mętel : To prawda. Już na pierwszej próbie zauważyłyśmy, że bardzo dobrze się rozumiemy i jestem przekonana, że będziemy dalej ze sobą współpracować.

Zofia Stopińska : Organy w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu nie są łatwym instrumentem i wymagają dość dużej kondycji fizycznej. Jest Pani chyba trochę zmęczona.

NengYi Chen : Ależ skąd! Jak jest okazja grać na dobrym instrumencie, nigdy nie brakuje mi energii. Fascynuje mnie to, że każde organy są inne i zawsze muszę na nowo opracowywać utwory. Cieszę się, że było trochę czasu na poznanie organów w Mielcu. To bardzo dobry i ciekawy instrument, ale bez próby nie mogłybyśmy wystąpić.

Zofia Stopińska : To był wasz pierwszy konkurs?

NengYi Chen : Pierwszy i od razu bardzo udany.

Adrianna Mętel : Mamy wiele wspólnych planów, chcemy przede wszystkim razem koncertować. Trzeba podkreślić, że I nagroda w Konkursie Organowym i Organowo – Kameralnym „Artem Cameralem Promovere” zapewnia nam występy na czterech ważnych festiwalach muzycznych w różnych ośrodkach muzycznych w Polsce. Jeden z koncertów odbędzie się na Podkarpaciu, bo we wrześniu wystąpimy z koncertem na „Łańcuckich Wieczorach Muzyki 2017”. Serdecznie na ten i inne nasze koncerty zapraszamy.

Z NengYi Chen i Adrianną Mętel – laureatkami I nagrody tegorocznej II edycji Konkursu Muzyki Organowej i Organowo – Kameralnej „Artem Cameralem Promovere” w Mielcu, rozmawiała Zofia Stopińska 6 lipca 2017 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net