Wydrukuj tę stronę
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza mieszkańców Krosna do udziału w czwartej edycji Smyczków na Wojciechu. Spotkanie z muzyką kameralną, tradycyjnie już wzbogaconą o instrumentarium inne niż smyczkowe, w zabytkowym, drewnianym kościele św. Wojciecha zaspokoi gusta tych, którzy są z nami od początku i tych, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tym i w kolejnych wydarzeniach w ramach cyklu.

3 sierpnia 2018, godzina 19.00

Wykonawcy:

Dávid Báll /Węgry/ - fortepian
Gábor Selmeczi /Węgry/ - skrzypce
István Major /Węgry/ - wiolonczela

Program koncertu:

Bela Bartok - Sonatina (4’)
Dávid Báll - fortepian
VladimirGodar- Talisman - Nocturne (15')
Dávid Báll - fortepian
Gábor Selmeczi - skrzypce
István Major - wiolonczela
Fryderyk Chopin- Scherzo nr 1 h-moll op. 20 (10’)
Dávid Báll - fortepian
Antonín Dvořák- Trio fortepianowe B - dur nr 1 op. 21 (30’)


Gábor Selmeczi
Urodzony w 1979 roku w rodzinie muzyków, odebrał gruntowną edukację w dziedzinie skrzypiec - naukę gry rozpoczął w wieku lat 7. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu, w klasie profesora Rainera Küchla w 2006 roku. Grywał z największymi sławami muzycznymi oraz dyrygentami, pracując w Orkiestrze Opery Wiedeńskiej oraz w Filharmonii Wiedeńskiej od kiedy ukończył 19 lat. Uczestniczył wielokrotnie w Festiwalu w Salzburgu, zdobywając artystyczne doświadcznie. Od 2001 brał udział, zdobywając nagrody, na Budapesztańskim Festiwalu Orkiestr. W 2012 roku założył Lanner Quartet, który przybliża charakterem uprawianego repertuaru nastrój Wiednia i francuskich salonów. W maju 2017 roku skrzypek pracował jako koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Alba Regia: Holland, France and Israel.

István Major
Urodzony w 1973 roku w węgierskim Kaposvár, kształcił się w Akademii Muzycznej Franciszka Liszta oraz ukończył Uniwerystet Muzyczny w Wiedniu, pod okiem światowej sławy wiolonczelistki Angeliki May. Był solistą wiolonczelistą w Orkiestrze Symfonicznej MAV w Budapeszcie, przez 10 lat, począwszy od 2002 roku. Jest także nauczycielem instrumentu, naucza również kameralistyki - przez wiele lat pracował w licznych węgierskich konserwatoriach.
Od 2015 był dyrektorem generalnym Orkiestry Symfonicznej Alba Regia w Székesfehérvár /Węgry/, grając jednocześnie wiele koncertów z innymi, znamienitymi orkiestrami symfonicznymi, biorąc udział w nagraniach programów w Węgierskim Radiu Narodowym, zarówno jako solista, jak również członek składów kameralnych. Koncertował jako solista w Austrii, Niemczech.

Dávid Báll
Artysta, urodzony w 1982 roku w Budapeszcie, jest z całą pewnością najbardziej reprezentatywnym węgierskim pianistą młodego pokolenia. Występował w Teatro Colón w Buenos Aires, Lincoln Center w Nowym Jorku, Musikvereinsaal w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Pleyel w Paryżu, Festspielhaus w Salzburgu, w Operze Królewskiej w Maskat /Oman/ oraz w Kioi Hall w Tokio. Współpracował ze znakomitymi muzykami światowej sławy, Ivanem Fischerem, Heinzem Holligerem, Zoltánem Peskó, Mikhailem Pletnevem, Gáborem Takács-Nagyem i Klausem Thunemannem. Był pięciokrotnie zaproszony przez Zoltána Kocsisa i Węgierską Filharmonię Narodową (wykonując koncerty: piąty Beethovena, drugi Liszta, trzeci Prokofiewa, op. 42 Schoenberga, a także burleskę Strawińskiego zatytułowaną „Pietruszka”).
Artysta ukończył Szkołę Muzyczną Aelii Sabiny, Konserwatorium im. Béli Bartóka oraz Akademię Muzyczną im. Franciszka Liszta w Budapeszcie. Jego profesorami byli między innymi: Ferenc Rados, György Nádor, András Kemenes, Zoltán Benkő oraz Karapetian Karin. Doktoryzował się w roku 2011 (DLA) na Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta i niewiele później (2013) rozpoczął na tejże uczelni pracę na stanowisku profesora pianistyki.
Był nagradzany w wielu znaczących konkursach na Węgrzech (w Budapeszcie, Szeged, Pecz), w Hiszpanii, Włoszech, Norwegii oraz Austrii i Japonii. W 2013 roku uzyskał stypendium podoktoranckie Zoltána Magyary. Był również trzykrotnym stypendystą programu Annie Fisher, zdobył też stypendium narodowe, jest laureatem Nagrody Uniwersyteckiej, nagrody Pétera Robicseka, a także Ari Kupsus.
---
WSTĘP WOLNY

Lokalizacja : Kościół św. Wojciecha, ul. Korczyńska 18A (wjazd od ulicy św. Wojciecha), Krosno

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net