Wydrukuj tę stronę
III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku

Przed nami III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbędzie się w dniach 17-22 maja Sanoku. Przez sześć dni miłośnicy muzyki będą mieli okazję usłyszeć wyjątkowe koncerty w sanockich kościołach.

- Pomysł na zorganizowanie festiwalu w naszym mieście powstał z potrzeby ożywienia muzyki organowej. Poprzez koncerty w różnych konfiguracjach, chcemy zainteresować odbiorców muzyką organowa, gdyż jest to jeszcze muzyka mało znana - niszowa, w szczególności na naszym terenie.
Na tutejszych terenach organy kojarzą się wyłącznie z muzyką religijną – z kościołem – wyjaśnia Łukasz Kot, dyrektor organizacyjny festiwalu.

Koncerty organowe odbywają się właśnie w kościołach, ponieważ w nich mamy dostęp do instrumentów. Organy to instrument bardzo specyficzny, poza kościołami możemy znaleźć je w budynkach filharmonii, czy w wielkich salach koncertowych.
- Wykorzystując potencjał instrumentów organowych w naszym mieście, chcemy pokazać, że organy to nie tylko muzyka religijna, ale mogą one zabrzmieć w połączeniu z innymi instrumentami. Poza solowym brzmieniem organów podczas tegorocznych koncertów będziemy mogli usłyszeć ciekawe połączenia organów z innymi instrumentami: klarnetem, wiolonczelą czy saksofonem.
- Głównym centrum koncertów pozostają organy. Mamy nadzieję, że różnorodność i niepowtarzalność Festiwalu, niezwykłe bogactwo literatury, przyciągnie nie tylko miłośników organowego brzmienia, ale także innych dźwięków. Sztuka wysoka, by mogła zaistnieć, wymaga wsparcia i obecności osób znakomitych w swojej profesji, ludzi niezwykłej wiedzy, pasji i otwartości.

Z tego powodu, na trzecią edycję naszego Festiwalu zaprosiliśmy wybitnych artystów, muzyków i pedagogów. Należą do nich: dr hab. Piotr Rojek, prof. AMKL, mgr Łukasz Kot, mgr Paweł Kopiec, prof. Dalia Jatautaitè (Litwa), dr hab. Krzysztof Lukas, prof. Stanislav Šurin, prof. dr hab. Renata Marzec, prof. dr hab. Radosław Marzec oraz dr hab. Ryszard Żołędziewski, prof. AMKL.
Koncerty odbywać się będą codziennie o godz. 19:00 przez 6 kolejnych dni, od 17 do 22 maja.
W ramach Festiwalu odbędą się jeszcze dwa inne wydarzenia artystyczne: II Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów - który w ubiegłym roku okazał się niezwykle trafionym pomysłem, a także Międzynarodowe Kursy Muzyki Organowej i Kameralnej.

Konkurs jest dedykowany dla uczniów klas organów polskich szkół muzycznych II stopnia.
Do zmagań konkursowych II edycji zgłosiło się 19 uczestników z całej Polski (Częstochowa, Katowice, Konin, Kraków, Mielec, Poznań, Rybnik, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Jasło).
Każdy z uczestników konkursu (grupa młodsza i grupa starsza) będzie wykonywał obowiązkowy program w dwóch etapach: pierwszy z nich odbędzie się na zabytkowym mechanicznym instrumencie Jana Śliwińskiego, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Drugi etap odbędzie się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Posadzie, gdzie znajduje się instrument symfoniczny, znacznie większy bo 38 głosowy, o trakturze elektropneumatycznej. Konkurs został podzielony na dwa etapy, by móc usłyszeć uczestników w różnym repertuarze. Daje to przekrój możliwości, dzięki czemu jury może kompleksowo ocenić uczestników konkursu.

Festiwal zyskuje coraz większe zainteresowanie, co dodatkowo motywuje organizatorów do ciągłego rozwijania jego formuły i podejmowania współpracy z kolejnymi artystami i zespołami muzycznymi. Melomani, którzy nie będą mogli być obecni na koncertach w kościołach, w czasie rzeczywistym będą mogli obejrzeć ich transmisje w czasie rzeczywistym w Internecie. Streaming realizować będzie profesjonalna firma ARS SONORA z Łodzi, która transmitowała wydarzenia Festiwalowe w poprzednim roku. Ubiegłoroczne koncerty nadal można obejrzeć na kanale YouTube.

Organizatorem III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, II Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów oraz Międzynarodowych Kursów Muzyki Organowej i Kameralnej, jest Stowarzyszenie Pro Artis, którego założycielem i prezesem jest Łukasz Kot, dyrektorem artystycznym Festiwalu jest dr hab. Piotr Rojek, dziekan Wydziału Instrumentalnego, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Patronat nad III edycją Festiwalu objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – PIOTR GLIŃSKI, Poseł na Sejm RP – PIOTR URUSKI, Wojewoda Podkarpacki – EWA LENIART, Marszałek Województwa Podkarpackiego – WŁADYSŁAW ORTYL, Metropolita Przemyski – abp ADAM SZAL.

Sanok Festiwal Organowy plakat 800

2 konkurs mlodych organistow plakat

KursMuzykiOrganowej plakat

Materiały pracowe organizatorów

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net