Wydrukuj tę stronę
III Festiwal Psalmów Dawidowych

III Festiwal Psalmów Dawidowych

Celem Festiwalu, który w 2018 r. zapisze się, jako III edycja, będzie pobudzanie zainteresowania kulturą i sztuką oraz promocja istotnych ogólnoludzkich wartości takich jak: dobro, piękno, prawda, patriotyzm, solidarność społeczna, pojednanie między ludźmi i narodami: polskim i żydowskim. Jest to istotny cel Festiwalu, aby poprzez muzykę jednoczyć i szukać wspólnych płaszczyzn porozumienia. Dodatkowo podejmowana tematyka Psalmów Dawidowych ze Starego Testamentu jest wspaniałą okazją do szukania wspólnych wartości, przemyśleń, wyciągania wniosków z przeszłości dla przyszłości między dwoma narodami: polskim i żydowskim. Odpowiednio dobrani artyści o wysokim profesjonalizmie, pomogą w budowaniu jedności międzyludzkiej, opierając się na promocji własnej kultury obyczajowej, poglądów i tradycji. Dzięki temu edukacja kulturalna wpłynie na odbiorców poprzez upamiętnienie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i wysłuchanie na wysokim poziomie muzyki poprzez bezpłatny dostęp na wydarzenia kulturalne.

W roku ubiegłym, kiedy to Festiwal składał się z pięciu koncertów, liczba odbiorców sięgała prawie 9 000. Było to przedsięwzięcie, które poruszyło lokalne środowiska, budowało tożsamość narodową w zetknięciu się z żydowską narodowością, wzmacniało więzi między dwoma narodami: polskim i żydowskim i budowało poczucie wspólnoty. Niemniej jednak najważniejszym akcentem, ciągle towarzyszącym całości Festiwalu, było uhonorowanie i upamiętnienie Polaków, którzy bronili Żydów podczas II wojny światowej. Tegoroczny repertuar przewiduje występ artystów żydowskich i polskich.

Program festiwalu

21 sierpnia 2018 r. – w Filharmonii Podkarpackiej: Benjamin Matis – tenor wraz z chórem chłopięco-męskim w przygotowaniu Mateusza Prendoty z Krakowa. Stanisław Soyka z Zespołem CracowSingers

22 sierpnia 2018 r. – Kolbuszowa – stadion sportowy – część orkiestry symfonicznej podkarpackiej. Część żydowska: Shulem i Yaakov Lemmer, pianista: Menachem Bristowski. Część polska: Pospieszalski Marcin, kantorzy: Andrzej Lampert, Mieczysław Szcześniak, Dariusz Malejonek, Agnieszka Cudzich, Lidia Pospieszalska, Agnieszka Musiał, chór i orkiestra mieszana

23 sierpnia 2018 r. – synagoga w Łańcucie kantor Yaakov Lemmer i Menachem Bristowski

Festiwal został objęty honorowym patronatem prof.dr.hab. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Miasto Kolbuszowa, Powiat Łańcucki.

/Mój Rzeszów - Portal miejski/

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net